Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - nowe uregulowania prawne

2006-11-21 1018
Art. czytany: 1495 razy

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
- nowe uregulowania prawne.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495) określa zasady postępowania ze zużytym sprzętem w sposób zapewniający ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Głównym celem ustawy jest stworzenie systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, za sprzęt uważane są urządzenia , których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, oraz mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu zmiennego oraz 1500 V dla prądu stałego.

Ustawodawca ustalił grupy i rodzaje sprzętu:

1. Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne)

2. Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (odkurzacze, zamiatacze dywanów, żelazka, tostery, frytownice, noże elektryczne, wagi)

3.Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), stacje robocze, notebooki, notepady, kalkulatory kieszonkowe i biurowe, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, teleksy, telefony, telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe)

4. Sprzęt audiowizualny (odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku)

5. Sprzęt oświetleniowy (oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych (z wyjątkiem opraw stosowanych w gospodarstwach domowych), liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, niskoprężne lampy sodowe)

6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych (wiertarki, piły, maszyny do szycia)

7. Zabawki,sprzęt rekreacyjny i sportowy (kolejki elektryczne i tory wyścigowe, gry wideo, kieszonkowe konsole do gier wideo)

8. Przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów (sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do wentylacji płuc,
analizatory)

9. Przyrządy do nadzoru i kontroli (czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty)

10. Automaty do wydawania (automaty do wydawania: napojów gorących, butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, produktów stałych, bankomaty)


Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt. Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. Za zbierającego zużyty sprzęt uważa się prowadzącego punkt zbierania zużytego sprzętu, w tym sprzedawcę detalicznego i sprzedawcę hurtowego, oraz gminną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych i przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

Od 01 lipca 2006 r. sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli sprzęt jest tego samego rodzaju. Do nieodpłatnego przyjmowania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych są zobowiązani również przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt, zbierający zużyty sprzęt, prowadzący zakłady przetwarzania, prowadzący działalność w zakresie recyklingu, prowadzący działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku, organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego mają obowiązek w terminie do 30 września 2006 r. złożyć wniosek do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o wpis do rejestru.

Zbierający zużyty sprzęt, mają obowiązek przekazać Burmistrzowi Miasta Łańcuta w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności, informację zawierającą: firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres zbierającego zużyty sprzęt, adresy punktów zbierania zużytego sprzętu, w tym punktów sprzedaży sprzętu.
W przypadku zmiany w/w danych, zbierający zużyty sprzęt jest obowiązany poinformować o tym Burmistrza Miasta Łańcuta , w terminie 30 dni od dnia nastąpienia zmiany. Zbierający zużyty sprzęt jest obowiązany poinformować Burmistrza Miasta Łańcuta również o zakończeniu działalności, w terminie 30 dni od dnia trwałego zaprzestania jej wykonywania.

Jednocześnie zgodnie z art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 27.04.2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 z póź. zm.), sprzedawca detaliczny i hurtowy w momencie rozpoczęcia działalności w zakresie zbierania odpadów wskazanych w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23.12.2003r. w sprawie rodzajów odpadów, których zbieranie lub transport nie wymagają zezwolenia na prowadzenie działalności (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 154 z póź. zm.) (w tym określonych rodzajów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego), podlega obowiązkowi wpisu do rejestru prowadzonego przez starostę właściwego ze względu na miejsce prowadzenia zbierania . Zakres informacji podawanych przy rejestracji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11.12.2001r. w sprawie informacji podawanych przy rejestracji przez posiadaczy odpadów zwolnionych z obowiązku uzyskiwania zezwoleń oraz sposobu rejestracji (Dz. U. Nr 152 poz. 1734).

Natomiast od 01 października 2006 r. Urząd Miejski w Łańcucie udostępnia mieszkańcom na stronie internetowej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty informację o znajdujących się na terenie miasta Łańcuta zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, zawierającą:

a) firmę, oznaczenie siedziby i adres albo imię, nazwisko i adres zbierającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

b) adresy punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym punktów sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

AGD,RTV

I N F O R M A C J A
o znajdujących się na terenie Gminy Miasta Łańcut podmiotów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych (podstawa prawna : art.3 ust.2 pkt.t.6 a i b ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – t.j.Dz.U .Nr 236 z 2005r. poz.2008 z póź.zm.)

Firma, Siedziba , Adresy punktów zbierania zużytego sprzętu,

Miejski Zakład Usług Komunalnych
w Łańcucie, 37 -100 Łańcut,
ul.Traugutta 20


Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
w Wierzawicach, 37 -300 Leżajsk
Wierzawice 874
Od podmiotów z którymi posiada podpisane umowy na odbiór odpadów na terenie miasta Łańcuta,


Podkarpacka Higiena Komunalna Sp. zo.o.
w Przemyślu, 37-700 Przemyśl
ul.Wernyhory 23
Zakład w Rzeszowie
35-206 Rzeszów, ul.Okulickiego 20
Od podmiotów z którymi posiada podpisane umowy na odbiór odpadów na terenie miasta Łańcuta.


Sprzedawcy detaliczni i hurtowi deklarujący( na podstawie art.39.ustawy z dnia 29 lipca 2005r o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – Dz.U.Nr 180 z 2005r. poz. 1495) zbieranie zużytego sprzętu w związku z zakupem nowego :

FIRMA SIEDZIBA A DRESY PUNKTÓW SPRZEDAŻY SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO

„ALFA” Systemy Komputerowe Piotr Beraza i Grzegorz Sobek sp.j., 37-100 Łańcut, ul.Danielewicza 17


Galicja Tomaszek Sp. z o.o.
37-100 Łańcut, ul.Cetnarskiego 35/37
Hurtownia
37-100 Łańcut,ul.Cetnarskiego 35/37
Sklep
37-100 Łańcut ul.Rzeźnicza 10
Sklep
37-100 Łańcut, ul.Grunwaldzka 82


MARS Spółka Akcyjna, 66-400 Gorzów Wlkp.
ul.Górczyńska 23
Sklep
37-100 Łańcut, ul.Mickiewicza 10


Elektro Market Jan Filipiński,
37-100 Łańcut, ul.Piłsudskiego 91
Sklep
37-100 Łańcut, ul.Piłsudskiego 91


Elektro- Market 2 Magdalena Filipińska
37-100 Łańcut, ul.Piłsudskiego 93
Sklep
37-100 Łańcut ul.Rynek 9


LIDL POLSKA SKLEPY SPOŻYWCZE Spólka z o.o.sp.k. 62-080 Tarnowo Podgórne
ul.Poznańska 48, Jankowice
Sklep
37-100 Łańcut,
ul.10 PSK/ Armii Krajowej

ELEKTRO – ADA
Aleksander Leńczyk, Józef Mazur,Jerzy Szewczyk37-100 Łańcut
ul.Armii Krajowej 22




Informacja przygotwana przez Referat Rozwoju i Infrastruktury
Dokument wprowadził: Barbara Słowik