w sprawie zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa

2006-09-19 1235
Art. czytany: 201 razy

Uchwała Nr XLI/253/2006
Rady Miejskiej w Łańcucie
z dnia 15 września 2006 r

w sprawie zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa

Na podstawie art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zmian.) oraz art. 43 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r., Nr 249 poz. 2104 z późn. zmian.) Rada Miejska w Łańcucie uchwala co następuje:

§ 1. Ustala się zasady umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) przypadających Gminie Miasta Łańcut oraz jej jednostkom organizacyjnym będących zakładami budżetowymi lub jednostkami budżetowymi.

§ 2.1. Należność pieniężna może być umorzona w całości lub w części jeżeli:
a) postępowanie egzekucyjne stało się bezskuteczne,
b) dłużnik – osoba fizyczna - zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił nieruchomości nie podlegające egzekucji,
c) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym tej należności nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne lub postępowanie egzekucyjne okazałoby się nieskuteczne,
d) nie można ustalić osoby dłużnika,
e) należności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2. Na wniosek dłużnika – osoby fizycznej – należność pieniężna może być umorzona w całości lub w części jeżeli ściągnięcie tej należności zagraża egzystencji dłużnika.

§ 3. 1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi na wniosek dłużnika można odroczyć termin zapłaty należności lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty na okres do 12 miesięcy.
2. Od należności pieniężnych do których zastosowano ulgę w spłacie nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia udzielenia ulgi do dnia ustalonego terminu spłaty.

§ 4. 1. Jeżeli wartość należności pieniężnej nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności uprawnieni są kierownicy jednostek organizacyjnych gminy w odniesieniu do należności przypadających tym jednostkom z tytułu świadczonych przez nie usług.
2. Jeżeli wartość należności pieniężnej jest większa od kwoty określonej w ust 1 oraz w odniesieniu do należności przypadających gminie Miasto Łańcut z tytułu najmu, dzierżawy i umów podobnym charakterze dotyczących składników majątkowych bez względu na wysokość, do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności upoważnia się Burmistrza Miasta Łańcuta.

§ 5. 1.Kierownicy jednostek organizacyjnych przedstawiają Burmistrzowi Miasta Łańcuta szczegółową informację dotyczącą umorzonych należności pieniężnych oraz udzielonych ulg za okres roku budżetowego w terminie do dnia 28 lutego następnego roku.
2. Burmistrz Miasta Łańcuta przedstawia Radzie Miejskiej w Łańcucie informację z zakresu umorzonych należności pieniężnych oraz udzielonych ulg za okres roku budżetowego w terminie do dnia 31 maja roku następnego.

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Łańcuta.

§ 7. Uchyla się uchwałę Nr III/23/98 Rady Miejskiej w Łańcucie z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności miejskich jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz udzielenia innych ulg w spłacaniu tych należności.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Dokument wprowadził: Iwona Olszańska