Pierwszy dowód osobisty

2003-11-20 1259
Art. czytany: 350 razy

Miejsce załatwienia
Urząd Miejski w Łańcucie Plac Sobieskiego 18, parter, pok. 11

Wymagane dokumenty
-wypełniony formularz (druk) wniosku, -2 aktualne fotografie (wyraźne – przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego pół profilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy), -odpis skrócony aktu urodzenia – dla osób urodzonych poza Łańcutem.

Miejsce odbioru
Urząd Miejski w Łańcucie Plac Sobieskiego 18, parter, pok. 11

Opłaty
30,- zł - płatne w kasie Urzędu

Termin załatwienia
Dowody osobiste wydawane są niezwłocznie po ich otrzymaniu z punktu drukującego tj. z Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie. ( czas oczekiwania - 1 m-c od złożenia wniosku)

Tryb odwoławczy
W przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego przysługuje odwołanie do Wojewody Podkarpackiego w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Łańcuta w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Uwagi
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście . Również osobiście odbiera się dowód. Jeśli dowód osobisty ma być wystawiony dla małoletniej, osoba ta składa wniosek w obecności rodziców lub prawnego opiekuna.

Podstawa prawna
-ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj.Dz.U.z 2001 r. Nr 87,poz.960 z późn.zm.), - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodu osobistego, ich wymiany, zwrotu lub utraty (dz.U.Nr 112,poz.1182 z późn.zm), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz.U.Nr 105,poz.1110), -ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.86,poz.960).

Podstawa prawna
Składającemu wniosek wydaje się poświadczenie złożenia wniosku, który podlega zwrotowi przy odbiorze dowodu osobistego.
Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała
w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty :
1.od ukończenia 18 roku życia,
2.od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje albo nie pozostaje pod władza rodzicielską lub opieką.
Dowód osobisty jest ważny na 10 lat od daty wydania.
Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
Każdy obywatel po ukończeniu 18 lat ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Uchylenie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego zagrożone jest
karą ograniczenia wolności do 3 miesięcy lub karze grzywny. Ukaranie następuje w trybie przepisów określonych w kodeksie wykroczeń.
Opracował
Jadwiga Migała

Autor dokumentu: Barbara Słowik