APEL RADY MIEJSKIEJ W ŁAŃCUCIE

2007-12-07 0945
Art. czytany: 80 razy

APEL
Rady Miejskiej w Łańcucie
z dnia 4 grudnia 2007 r.

Działając na podstawie § 19 ust. 2 pkt 4 Statutu Miasta Łańcuta / Dz. Urz. Województwa Podkarpackiego z 2003 r. Nr 1 poz. 5, zm. Dz. U. z 2007 r. Nr 59 poz. 1484/

Rada Miejska w Łańcucie

zwraca się do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Łańcucie o nie wyrażenie „zgody dysponowania nieruchomością na cele budowlane” dla podmiotów zamierzających dokonać budowy stacji bazowej telefonii komórkowej lub podobnych instalacji na nieruchomości nr 3027 położonej w Łańcucie, a będącej w wieczystym użytkowaniu PTTK Oddział w Łańcucie.

Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest obiektem zespołu poklasztornego Dominikanów, zaliczona jest do najcenniejszych i najstarszych obiektów na terenie zabytkowego zespołu staromiejskiego poklasztornego w Łańcucie, o bogatej historii związanej z dziejami miasta.
Nieruchomość podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej na podstawie wpisu do rejestru zabytków z dnia 18 kwietnia 1969 r. dokonanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie.
O wyjątkowości miasta Łańcuta, jego niezaprzeczalnych walorach kulturowo-historycznych decyduje przede wszystkim stopień autentyczności zachowania substancji zabytkowej, która dokumentuje wielowiekowe narastanie i przekształcanie przestrzeni i jej otoczenia.
Budowa masztu telefonii komórkowej, montaż urządzeń na obiekcie dawnego klasztoru
dominikańskiego stanowi niedopuszczalną ingerencję w formę i architekturę tego zabytkowego obiektu i prowadzi do nieodwracalnej utraty jego walorów i walorów turystycznych miasta Łańcuta.
Zamiar budowy stacji telefonii komórkowej na obiekcie z tych względów oraz dodatkowo względów zdrowotno-sanitarnych spotyka się ze stanowczym sprzeciwem społecznym mieszkańców miasta Łańcuta.
Rada Miejska w Łańcucie popiera w sposób stanowczy i zdecydowany sprzeciwy mieszkańców miasta Łańcuta przeciwko zamiarom lokalizacji takich inwestycji na nieruchomości dawnego klasztoru dominikańskiego w Łańcucie, a biorąc pod uwagę względy o których mowa wyżej zwraca się do PTTK w Łańcucie o nie wyrażenie zgody na lokalizację na nieruchomości inwestycji prowadzących do utraty walorów zabytkowych i historycznych obiektu oraz miasta.
Dokument wprowadził: Iwona Olszańska