w sprawie zasad przyznawania, wstrzymywania, cofania i wysokości stypendiów sportowych, udzielanych z budżetu Miasta Łańcuta dla sportowców-amatorów, będących członkami klubów sportowych ...

2007-05-02 1145
Art. czytany: 189 razy

Uchwała Nr VII/43/2007
Rady Miejskiej w Łańcucie
z dnia 30 kwietnia 2007 r.

w sprawie zasad przyznawania, wstrzymywania, cofania i wysokości stypendiów sportowych, udzielanych z budżetu Miasta Łańcuta dla sportowców-amatorów, będących członkami klubów sportowych, za wysokie wyniki osiągane we współzawodnictwie sportowym

Na podstawie art. 7, ust. 1,pkt 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm./ oraz art. 22 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej / t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 81 poz. 889 z późn. zm./ Rada Miejska w Łańcucie uchwala co następuje:

§ 1. 1. Ustala się zasady przyznawania, wstrzymywania, cofania i wysokość stypendiów sportowych, udzielanych ze środków budżetu Miasta Łańcuta dla sportowców –amatorów będących członkami klubów sportowych oraz osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym.
2. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na stypendia sportowe, o których mowa w ust. 1, określona będzie corocznie w uchwałach budżetowych.
3. Stypendium sportowe z budżetu miasta Łańcuta może otrzymać sportowiec – amator reprezentujący barwy klubu sportowego mającego siedzibę na terenie Miasta Łańcuta, który:
1) w ostatnich 2 latach od daty złożenia wniosku o stypendium sportowe:
a) reprezentował klub sportowy w rozgrywkach i turniejach międzynarodowych lub krajowych,
b) zajął miejsce od pierwszego do trzeciego w rozgrywkach o zasięgu wojewódzkim lub
c) międzywojewódzkim, organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
2) aktywnie uczestniczy w szkoleniu sportowym,
3) wykazuje się nienaganną postawa sportową, a zwłaszcza przestrzega zasad fair play we współzawodnictwie sportowym, propaguje kulturę fizyczną i zdrowych styl życia.

§ 2. 1. Stypendium sportowe nie przysługuje sportowcowi – amatorowi pobierającemu stypendium sportowe ufundowane przez administrację rządową, organy administracji samorządowej lub związek sportowy.
2. Burmistrz Miasta Łańcuta przyznaje stypendium sportowe, o którym mowa w § 1, w formie Zarządzenia, na uzasadniony wniosek klubu sportowego, którego członkiem jest sportowiec.

§ 3. 1. Z wnioskiem o przyznanie stypendium sportowego dla sportowca – amatora może zwrócić się klub sportowy w terminie do 30 września roku poprzedzającego okres przyznania stypendium sportowego.
2. Termin o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy roku 2007, w którym to roku wnioski o stypendia, obejmujące okres od 1 stycznia 2007 r. z uwzględnieniem zapisów ujętych w § 6 ust. 1, należy składać do dnia 30 czerwca 2007 roku.

§ 4. 1. Wnioski o przyznanie stypendium sportowego, o których mowa w § 3 ust.1, rozpatrywane przez Burmistrza Miasta Łańcuta w terminie 30 dni od daty podjęcia przez Radę Miejską w Łańcucie uchwały budżetowej określającej wysokość środków finansowych na stypendia w danym roku.
2. Wniosek powinien zawierać:
1) nazwę klubu sportowego wnioskującego o przyznanie stypendium,
2) imię i nazwisko sportowca – amatora,
3) określenie uprawianej przez sportowca - amatora dyscypliny sportu,
4) datę i miejsce urodzenia sportowca oraz jego adres zamieszkania,
5) nazwę i adres zakładu pracy zatrudniającego sportowca – lub w przypadku, gdy sportowiec – amator jest uczniem – nazwę i adres szkoły,
6) wyszczególnienie osiągnięć sporowca –amatora z ostatnich 2 lat,
7) opinię klubu sportowego o spełnianiu przez sportowca – amatora kryteriów określonych w § 1 ust.3.

§ 5. Wysokość stypendium sportowego ustala się w kwocie nie niższej niż 100 zł miesięcznie i nie wyższej niż 300 zł zł miesięcznie, biorąc pod uwagę stopień spełniania przez sportowca –amatora kryteriów określonych w § 1 ust. 3 oraz wielkość środków finansowych przeznaczonych na stypendium sportowe w danym roku budżetowym.

§ 6. 1. Stypendium sportowe dla sportowca – amatora przyznawane jest od stycznia danego roku, na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego.
2. Przyznanie stypendium sportowego może być związane z możliwością wykorzystania wizerunku i osiągnięć sportowych zawodnika do celów związanych z promocją Miasta Łańcuta.

§ 7. Burmistrz Miasta Łańcuta podejmuje decyzję w formie Zarządzenia o cofnięciu stypendium sportowego, jeżeli zachodzi jedna z wymienionych przesłanek:
1) sportowiec przestał być członkiem klubu sportowego, który złożył wniosek o stypendium,
2) sportowiec przestał spełniać kryteria wymienione w § 1 ust. 3,
3) sportowiec utracił zdolność do uprawiania sportu stwierdzoną orzeczeniem wydanym przez lekarza Poradni Medycyny Sportowej,
4) sportowiec odmówił udziału w zawodach o których mowa w § 1, ust.3,
5) zostało mu przyznane stypendium sportowe ze środków budżetu państwa, innego samorządu lub związku sportowego.

§ 8.1. Klub sportowy, który złożył wniosek o przyznanie stypendium sportowego ma obowiązek niezwłocznie poinformować Burmistrza Miasta Łańcuta o okolicznościach określonych w § 7.
2. Obowiązek niezwłocznego informowania o okolicznościach, o których mowa w § 7 niniejszej uchwały, ciąży na wnioskodawcy pod karą pieniężną równą sumie stypendium pobranego od miesiąca następującego po miesiącu w którym zaistniała przyczyna cofnięcia stypendium.
3. Zaprzestanie wypłaty stypendium sportowego następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Burmistrz Miasta Łańcuta został powiadomiony o okolicznościach określonych w § 7.

§ 9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Dokument wprowadził: Iwona Olszańska