w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów

2005-06-07 1246
Art. czytany: 330 razy

Uchwała Nr XXIX/169/2005
Rady Miejskiej w Łańcucie
z dnia 6 czerwca 2005 r.

w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /j.t. Dz.U. z 2001r . Nr 142, poz. 1591 z późn. zm./ i art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm./ Rada Miejska Łańcucie uchwala co następuje:

I. Postanowienia wstępne

§ 1. Ustala się Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym określający:
1) rodzaje pomocy materialnej,
2) uprawnionych do uzyskania pomocy materialnej,
3) warunki otrzymania świadczenia,
4) formy pomocy materialnej,
5) tryb i sposób przyznawania świadczeń,
6) tryb i sposób wstrzymywania i cofania świadczeń,
7) przepisy przejściowe.

§ 2. 1. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, zwanymi dalej pomocą
materialną, są:
1) stypendium szkolne,
2) zasiłek szkolny.
2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1) kryterium dochodowym – należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej / Dz. U. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703/.
2) kwocie zasiłku rodzinnego – należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /D.U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm./
3) szkole – należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych oraz szkoły niepubliczne nie posiadające uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych,
4) kolegium – należy przez to rozumieć publiczne kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych, kolegia pracowników służb społecznych oraz niepubliczne kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych,
5) ośrodku – należy przez to rozumieć publiczne i niepubliczne ośrodki, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, umożliwiające dzieciom i młodzieży, realizację obowiązku szkolnego.
3. Kryterium dochodowe, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 jest ustalane na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej /Dz.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm./ z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej przydzielanej niniejszym regulaminem.

II. Uprawnieni do otrzymania pomocy materialnej

§ 3. Pomoc materialna przysługuje zamieszkałym na terenie gminy:
1) uczniom szkół – do czasu ukończenia kształcenia , nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
2) wychowankom ośrodków,
3) dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
4) słuchaczom kolegiów – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia zwanym dalej uprawnionymi.

III. Warunki otrzymania pomocy materialnej

§ 4. 1. Pomoc materialną może otrzymać uprawniony znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, a w szczególności, gdy w rodzinie występuje:
a/ bezrobocie,
b/ niepełnosprawność,
c/ ciężka lub długotrwała choroba,
d/ wielodzietność,
e/ brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
f/ alkoholizm lub narkomania,
g/ rodzina jest niepełna,
h/ wystąpiło zdarzenie losowe.
2. Za trudną sytuację materialną, o której mowa w ust. 1 uważa się sytuację, gdy miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego.

§ 5. 1. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów – na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.
2. Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów – osiemnastokrotności kwoty zasiłku rodzinnego.

§ 6. 1. Stypendium szkolne nie przysługuje uprawnionemu, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Uprawniony, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów- osiemnastokrotności kwoty zasiłku rodzinnego.

§ 7. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uprawnionemu znajdującemu się przejściowo
w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
2. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

IV. Formy pomocy materialnej

§ 8. 1. Stypendium szkolne może być udzielane uprawnionym w formie:
a) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania,
b) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
c) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników, dofinansowania do zakupu pomocy itp.
2. Stypendium szkolne może być udzielane uprawnionym szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów, także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
3. Stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli Burmistrz Miasta uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w ust. 1 i 2 nie jest możliwe albo nie jest celowe.
4. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.
5. Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów – osiemnastokrotności tej kwoty.

§ 9. 1. Stypendium szkolne może być przyznane w zależności od sytuacji materialnej ucznia oraz innych okoliczności, w pełnej lub częściowej wysokości.
2. Stypendium szkolne w pełnej wysokości wynosi 100% maksymalnego miesięcznego stypendium szkolnego.
3. Stypendium szkolne w częściowej wysokości stanowi od 40 do 80% stypendium w pełnej wysokości.
4.W przypadku, kiedy uczeń pobiera inne stypendia o charakterze socjalnym ze środków publicznych wysokość przyznanego stypendium szkolnego stanowi różnicę pomiędzy miesięczną wysokością ustaloną w sposób określony w ust. 2 lub 3, a sumą miesięcznych wysokości innych pobieranych stypendiów o charakterze socjalnym.

§ 10. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
2. W uzasadnionych przypadkach zasiłek szkolny może być przyznany drugi raz w tym samym roku.
3.Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego.

V. Tryb i sposób przyznawania świadczeń pomocy materialnej

§ 11. Świadczenie pomocy materialnej przyznaje Burmistrz Miasta Łańcuta w formie decyzji administracyjnej.

§ 12. 1. Świadczenia pomocy materialnej są przyznawane na wniosek:
1) rodziców ucznia albo wniosek pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka,
2) odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka.
2. Świadczenia pomocy materialnej mogą być przyznawane również z urzędu.

§ 13. 1. Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej zawierać powinien w szczególności:
1) imię i nazwisko ucznia i jego rodziców,
2) miejsce zamieszkania ucznia,
3) dane uzasadniające przyznanie świadczenia pomocy materialnej, w tym zaświadczenie o wysokości dochodów, z zastrzeżeniem ust. 2.,
4) pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna.
2. W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
3. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
4. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3.
5.Wniosek o przyznanie pomocy materialnej uprawniony powinien złożyć:
a) w sekretariacie szkoły dla uczniów szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Łańcut,
b) w Urzędzie Miejskim w Łańcucie dla pozostałych uprawnionych.

§ 14. 1. Pomoc materialna przyznana w formie pieniężnej realizowana jest w kasie Urzędu Miejskiego lub przelewem na rachunek bankowy.
2. Pomoc materialna przyznana w innej formie niż podana w ust. 1, realizowana jest poprzez refundację poniesionych kosztów.
3. Refundacji dokonuje się jednorazowo na podstawie przedłożonych faktur VAT, rachunków lub innych dowodów poniesienia kosztów.
4. Refundacja może być dokonana w sposób uzgodniony z wnioskodawcą gotówką w kasie lub przelewem na wskazane konto bankowe.
5. Refundacja kosztów wyszczególnionych w dokumentach, o których mowa w ust. 2 zostanie dokonana, jeżeli spełniają one następujące warunki:
a) dotyczą okresu na jaki przyznane jest stypendium,
b) są zgodne z formami określonymi w decyzji, o której mowa w §11,
c) ceny przyjęte w dokumentach, o których mowa w ust. 3 są racjonalne.

VI. Tryb i sposób wstrzymywania i cofania pomocy materialnej

§ 15. 1.Rodzice ucznia lub pełnoletni uprawniony otrzymujący stypendium szkolne są obowiązani niezwłocznie powiadomić Burmistrza Miasta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka w przypadku gdy dyrektor poweźmie informacje o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.

§ 16. 1. Stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Należności z tytułu nieuprawnionego pobrania stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
4. W przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli zwrot wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub części stanowiłby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie, Burmistrz Miasta może odstąpić od żądania takiego zwrotu..

VII. Postanowienia końcowe

§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Łańcuta.

§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2005 r.
Dokument wprowadził: Iwona Olszańska