Informacja o zmianach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

2005-05-19 0910
Art. czytany: 3234 razy

Informacja o zmianach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W związku z wejściem w życie w dniu 11 lipca 2003 roku nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marzec 2003 rok, przedstawiamy nowy tryb postępowania związany z ustalaniem warunków zabudowy.

Od początku bieżącego roku na mocy ustawy o planowaniu przestrzennym z 1994r. utracił ważność Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Łańcuta uchwalony w 1994 roku. Od początku roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawane były w specjalnym trybie z przeprowadzeniem rozprawy administracyjnej i przy udziale uprawnionego Urbanisty.
Podstawą określenia zasad zabudowy stały się przepisy odrębne - inne ustawy, a nie ustalenia planu miejscowego.

Z dniem wejścia w życie nowej ustawy zmieniły się ponownie zasady ustalania warunków zabudowy. Wbrew opiniom rozpowszechnianym w mediach tryb postępowania w przypadku braku planu jest bardzo skomplikowany i czasochłonny.

1. Rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku przez inwestora. Przedmiotem decyzji są inwestycje wymagające pozwolenia na budowę w myśl ustawy Prawo Budowlane.

Do wniosku należy dołączyć:
A/ kopię mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000 z zasięgiem 50 m z każdej strony
działki, na której lokalizowana jest inwestycja,
B/ wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
C/ umowy z dysponentami sieci na wykonanie przyłączy wody, energii elektrycznej i
kanalizacji sanitarnej ( ewentualnie gazu),
D/ charakterystyka zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i
gabarytów projektowanych obiektów budowlanych w formie opisowej i graficznej.
2. Kolejnym etapem jest wszczęcie postępowania, w którym zawiadamia się stron postępowania, w którym wyznacza się 7-dniowy termin by mogły zapoznać się z zamierzeniem inwestycyjnym – stronami są właściciele działek przylegających do terenu inwestycji.

3. Po otrzymaniu wszystkich zwrotnych potwierdzeń odbioru od stron postępowania świadczących o tym, że zostały właściwie zawiadomione można przystąpić do opracowania projektu decyzji o warunkach zabudowy, który opracowuje się na podstawie art. 61 ustawy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 26 sierpnia 2003 r. oraz w oparciu o przepisy odrębne.

4. Ustalanie zasad zabudowy:
- Aby można było zabudować swoją działkę co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów cech i wskaźników. Od tych warunków zwolnione są inwestycje produkcyjne lokalizowane na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc.

- W celu określenia tych zasad przeprowadza się analizę urbanistyczną terenu sąsiedniego w promieniu co najmniej 50 m.

- Przedmiotem analizy jest linia zabudowy, wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, geometria dachu. W przypadku zróżnicowanej zabudowy na analizowanym obszarze należy zliczyć wyżej wymienione wskaźniki i określić średnią, która jest podstawą do ustalenia zasad zabudowy na przedmiotowej działce.

- Aby działkę uznać za budowlaną musi ona spełnić jeszcze następujące warunki: dostęp do drogi publicznej – dostęp czyli dojście i dojazd do drogi publicznej musi posiadać minimum 4,5 m, istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (woda, energia elektryczna, kanalizacja sanitarna) zostanie zagwarantowane w drodze umowy pomiędzy inwestorem, a dysponentami sieci, teren wyłączony jest z produkcji rolnej lub objęty był zgodą uzyskaną przy sporządzaniu planów, które utraciły moc, na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne – dotyczy to terenów, które w planie uznane były za budowlane. Poza tymi terenami budować na gruntach rolnych mogą rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo przekraczające średnią gospodarstwa rolnego w danej gminie – w przypadku Łańcuta średnia ustalona na bieżący rok wynosi 1,05 h.

- Przy łącznym spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych warunków można ustalić zasady zabudowy. Projekt decyzji opracowuje uprawniony urbanista.

5. Po opracowaniu projekt decyzji przekazuje się do uzgodnienia i wydania stosownych opinii właściwym organom:
- obligatoryjne projekt uzgadnia się z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami w Starostwie Powiatowym, zarządcą drogi jeżeli działka przylega do drogi publicznej, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w odniesieniu do strefy i obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków oraz z Wojewodą , Zarządem Województwa i Zarządem Powiatu w zakresie zadań samorządowych i rządowych.

6. Po uzyskaniu pozytywnych postanowień uzgadniających projekt decyzji można taką decyzję wydać. Decyzja jest prawomocna po 14 dniach od ostatniej daty potwierdzenia odbioru przez strony postępowania.

7. Decyzja o warunkach zabudowy jest bezterminowa

8. Decyzja nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób
trzecich.

W przypadku jeżeli teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym po 1 stycznia 1995 roku inwestor występuje od razu o pozwolenie na budowę – od nowego roku pozwolenia przechodzą na mocy ustawy Prawo budowlane do Starostwa Powiatowego.

W załączeniu wzór wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy :


Informację przygotował: Violetta Błotko

Dokument wprowadził: Barbara Słowik