Dodatki mieszkaniowe - tryb załatwienia sprawy

2004-01-29 1313
Art. czytany: 342 razy

Podstawa prawna
Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych /Dz.U. Nr 71 poz.734/
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie dodatków mieszkaniowych /Dz.U. Nr 156 poz.1817/
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 grudnia 2001 roku w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzania wywiadu /Dz.U. Nr 156 poz.1828/
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2002 roku w sprawie określenia wzorów wniosków o przyznanie dotacji celowej dla gmin na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych oraz wzorów rozliczeń tej dotacji /Dz.U. Nr 8 poz.68/.

Wymagane dokumenty:

wypełniony i potwierdzony przez zarządcę domu wniosek oraz deklaracja o dochodach za okres pełnych trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku.
- aneks do umowy najmu określający wysokość opłat za miesiąc, w którym składany jest wniosek
- zaświadczenie o dochodach (wszelkie przychody pomniejszone o koszty uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe)
- dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego
- w przypadku emerytów i rencistów – decyzja emerytury lub renty
- dowód osobisty
- właściciel domu jednorodzinnego powinien ponadto złożyć zaświadczenie organu właściwego w sprawie wydania pozwolenia na budowę, potwierdzające powierzchnię użytkową, w tym łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz wyposażenie techniczne domu, a także przedstawić rachunki dotyczące wydatków (rachunki za wodę i energię cieplną dostarczone do lokalu, za odbiór nieczystości stałych i płynnych)
- rachunek za energię elektryczną za ostatni okres rozliczeniowy (tylko w przypadku gdy lokal nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, instalację centralnej ciepłej wody oraz instalację gazu przewodowego).

Inne informacje:
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Termin i sposób załatwiania: w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Tryb odwoławczy: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Łańcuta w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opłaty skarbowe i administracyjne: nie dotyczy

Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Łańcucie /pok. nr 2/ – samodzielne stanowisko ds. dodatków mieszkaniowych.

Wniosek o przyznanie dodtku mieszkaniowego zał. nr 1Opracował
Małgorzata Cwynar

Autor dokumentu: Barbara Słowik