Deklaracja dostępności
Wstęp
Urząd Miasta Łańcuta zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej lancut.biuletyn.net.
Data publikacji strony internetowej: 2013-11-07.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-03-24.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- dokumenty tekstowe mogą nie zawierać tagów oraz zawierać nieopisane elementy graficzne, ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych
- zdjęcia i grafiki osadzone w treści dokumentu mogą zawierać niepoprawne opisy, ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
- tabele osadzone w treści dokumentu mogą nie posiadać nagłówków oraz opisów kolumn i wierszy, ponieważ były opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
- elementy osadzone pochodzące od zewnętrznych dostawców, np. Google Maps, wyłączone są z obowiązku zapewniania dostępności
Data sporządzenia
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-06-26. Deklarację sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny: INTERmedi@ Spółka Jawna. Listę kontrolną do badania zgodności stron internetowych z wymaganiami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych można pobrać tutaj.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Dodatkowo zdefiniowane są specjalne skróty klawiaturowe:
- ALT + 0 - powrót na początek strony
- ALT + 1 - przejście do wyszukiwarki
- ALT + 2 - przejście do treści głównej
- ALT + 3 - przejście do danych kontaktowych
- ALT + 4 - przejście do menu górnego
- ALT + 5 - przejście do menu lewego
- ALT + 6 - przejście do menu dolnego
- ALT + 7 - przejście do menu bocznego
- ALT + 8 - przejście do mapy serwisu
W przypadku przeglądarki Firefox zamiast kalwisza ALT należy używać ALT + SHIFT. W przypadku komputerów Apple z systemem macOS zamiast kalwisza ALT należy użyć Command + ALT.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Kontakt z Urzędem jest możliwy poprzez
- osobiste stawiennictwo w siedzibie Urzędu przy ul. Plac Sobieskiego 18 w Łańcucie;
- kontakt telefoniczny (centrala) pod numerem 17 225 22 02;
- wysłanie faksu na numer 17 225 20 21;
- pocztą elektroniczną na adres: urzad@um-lancut.pl
- listownie na adres: ul. Plac Sobieskiego 18, 37-100 Łańcut;
- wysłanie wiadomość przy użyciu systemu aPUAP, adres elektronicznej skrzynki podawczej: /gthpo5131d/SkrytkaESP
Funkcję Koordynatora do Spraw Dostępności w Urzędzie Miasta Łańcuta pełni Wojciech Regner.
Dane kontaktowe koordynatora:
Urząd Miasta Łańcuta ul. Plac Sobieskiego 18, 37-100 Łańcut
tel. 17 249 04 22
e-mail: w.regner@um-lancut.pl
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Wojciech Regner, adres poczty elektronicznej w.regner@um-lancut.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 17 249 04 22. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Miasta Łańcuta, Pl. Sobieskiego 18 (siedziba główna)
Dostępność wejścia
Do budynku prowadzą 2 wejścia:
- ogólnodostępne od strony Placu Sobieskiego,
- wejście dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych od południowej strony budynku,
- do budynku może wejść osoba z psem asystującym oraz psem przewodnikiem.
Dostępność parkingu
Ze względu na lokalizację siedziby urząd nie posiada parkingu ogólnodostępnego.
W odległości ok. 5 metrów od drzwi wejściowych do budynku od strony Pl. Sobieskiego znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Pracownicy udzielający pomocy przy wejściu do budynku
Osobami oddelegowanymi do pomocy przy wejściu osób niepełnosprawnych do budynku są pracownicy Biura Obsługi Klienta. Powiadamianie wskazanych pracowników odbywa się za pomocą dzwonka znajdującego się przy drzwiach wejściowych.
Utrudnienia
- budynek nie jest wyposażony w windę, co skutkuje brakiem możliwości wejścia na wyższą kondygnację osób z niepełnosprawnością ruchową,
- pochylnia zamontowana na parterze wymaga pomocy drugiej osoby,
- w budynku nie ma pętli indukcyjnej i oznaczeń w alfabecie Braille’a.
Pomoc w pokonaniu większych barier w danym budynku
W przypadku niemożności dotarcia interesanta do właściwej komórki urzędu istnieje możliwość zejścia pracownika merytorycznego do Biura Obsługi Klienta i obsługi interesanta w dogodny dla niego sposób.
Obsługa osób słabosłyszących
Istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta.
Urząd Miasta Łańcuta, siedziba Urzędu Stanu Cywilnego, ul. 3 Maja 13, (budynek PZU)
Dostępność wejścia
Do budynku prowadzą 2 wejścia:
- ogólnodostępne, od strony ul. 3 Maja,
- wejście dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych od strony ul. 3 Maja,
- do budynku może wejść osoba z psem asystującym oraz psem przewodnikiem.
Dostępność parkingu
Ze względu na lokalizację siedziby urząd nie posiada parkingu ogólnodostępnego.
W odległości ok. 5 metrów od drzwi wejściowych do budynku znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Utrudnienia
W budynkach nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Obsługa osób słabosłyszących
W budynku urzędu, w Biurze Obsługi Klienta zainstalowana jest pętla indukcyjna do wspomagania osób dysfunkcją słuchu.
Istnieje możliwość obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym po uprzednim powiadomieniu i umówieniu wizyty interesanta.
Aplikacje mobilne
Urząd Miasta Łańcuta udostępnia następujące aplikacje mobilne:
- eGmina w wersji dla systemu Android
- eGmina w wersji dla systemu iOS